Určite sa vám už stalo, že ste si mysleli, že niekoho poznáte, ale potom sa ten človek zachoval tak, že ste mali pocit, že ho vôbec nepoznáte. A stalo sa vám takéto niečo aj so sebou samým? Mysleli ste si, že by ste to nikdy neurobili a hop a zrazu ste sa správali tak, aby ste sa pred tým nikdy nesprávali? Ale ako sa hovorí nikdy nehovor nikdy, toto dávne porekadlo nám samé hovorí, že človek si nemôže byť istý ničím ani sám sebou. Kto vlastne sme? Keď sa nad sebou zamyslíme, poznáme vlastne sami seba? Otázka sebapoznania strápi aj mnohých filozofov a ani jeden z nich nevie dať jasnú odpoveď, kto som vlastne ja a akú úlohu mám na tomto svete.
Človek a samotný ľudský mozog funguje na určitých princípoch, ktoré fungujú vo väčšine prípadov s maximálnou presnosťou, ale sú okamihy, kedy tento systém jednoducho nefunguje, sú to väčšinou silné stresové momenty, alebo určité okamihy v živote, ktorý tento systém vyradia z prevádzky, človek sa správa pudovo, reflexne na základných primitívnejších úrovniach svojho bytia. Označujeme to ako skrat, amok, výpadok a pod, kedy naša myseľ nespolupracuje s našim telom. Akokoľvek sa budeme snažiť nikdy v celosti nepochopíme ani samých seba. No môžeme sa o sebe počas nášho života mnoho naučiť. Len musíme počúvať naše telo a myseľ.
Musíme sa snažiť odkryť to, čo nám chce naše vnútro povedať. Často ani neviete prečo, ale vedie vás určitá intuícia. Neviete prečo, ale viete, že niečo čo robíte, hovoríte, alebo ste urobili bolo jednoducho správne. Spoznajte sa a spoznajte svoje telo a počúvajte čo vám chce povedať. Väčšinou je to veľmi dôležité. Väčšinou vaše telo, alebo vaša myseľ vám chce niečo povedať. Spoznajte samých seba. Sebapoznanie môžete urobiť napríklad formou meditácie, ale aj vedením vnútorného rozhovoru pri chvíľke ticha alebo relaxačnej hudby.